درباره BMS

از آنجا كه همه معتقديم براي اتلاف انرژي در سطح كره زمين و صرفه­ جويي و ذخيره سازي آن براي نسل­هاي آينده بايد خود را موظف بدانيم، با بكاركيري پيشرفته ترين تكنولوژي­هاي هوشمند سازي ساختمان مي­توان در تسهيل و سرعت­ دهي و اثربخشي اين امر گام­هاي بلندي را برداشت.

يكي از بهترين روش­هايي كه مورد استفاده در كشورهايي با تكنولوژي برتر است، IBMS  (Intelligent building management systems) يا سيستم هوشمند مديريت ساختمان مي­باشد.

IBMS به فرايندي گفته مي­شود كه با نصب تجهيزاتي همچون كنترلرها و كليدها و سنسورها و … ميتوان كنترل قسمت­هاي مختلف از جمله تجهيزات الكتريكال و مكانيكال شامل، روشنايي­ها، سيستم­هاي تهويه مطبوع (HVAC) و كليه 3rd party  ها و نيز  سيستم­هاي ايمني، آتش­ نشاني، تامين برق اضطراري و تنظيم دسترسي به امكانات را لز طريق يك كامپيوتر يا سرور و يا حتي تبلت و موبايل به آساني انجام داد.

با سامان­دهي و در واقع هوشمندسازي ساختمان شما مي­توانيد به طور چشمگيري از اتلاف وقت و انرژي جلوگيري نماييد كه درنتيجه باعث صرفه جويي و كاهش هزينه­ هاي جاري مصرف انرژي، آب، برق، گاز و حتي حذف پرسنل خدماتي شويد. از اين رو در مدت زمان بسيار كوتاهي هزينه­ هاي صرف شده جهت اجراي IBMS براي مالكان محترم مجموعه بازگردانده ميشود و ضمن برخورداري از تكنولوژي روز جهان آسايش و رفاه بيشتري براي ساكنان و مراجعين و كاركنان مهيا شده و همچنين امنيت خاطر بيشتري نسبت به عملكرد  صحيح تاسيسات در ساختمان را فراهم مي­آورد.

مزاياي بهره­مندي از سيستم­هاي هوشمند ساختمان براي هر مجموعه به شرح زير خواهد بود.

     از آنجا كه در مراحل ساخت پروژه­ هاي  اداري، مسكوني، تجاري و … مديريت هزينه­ ها يكي از پارامترهاي قابل توجه براي مهندسين محترم مشاور و همچنين مالكان گرامي مي­باشد، لذا به پاره­اي از مزيت­هاي مالي اجراي BMS اشاره مي­نمايد.

الف) بهره­ مندي از تكنولوژي IBMS ميتواند آسايش و امنيت خاطر بالايي را براي خريداران آن مجموعه فراهم آورد و يكي از امتيارات رقابتي يك ساختمان محسوب ميشود لذا علاوه بر افزايش قيمت هر يك از واحدهاي مجموعه در فروش آسانتر و سريعتر آن نيز ميتواند بسيار مورد توجه قرار گيرد.

ب) هوشمند­­سازي و مانيتورينگ عملكرد كليه تجهيزات ساختمان ميتواند علاوه بر كنترل دقيق و  برنامه­ ريزي شده آنها موجب افزايش طول عمر تاسيسات نيز گردد. بديهي است اجراي اين مهم، باعث صرفه جويي در هزينه­ هاي تعمير و نگهداري اين تجهيزات شده و علاوه بر آن  با حذف پرسنل خدماتي ضمن كاهش درصد خطاي انساني هزينه­ هاي جاري مربوطه را نيز  كاهش  مي­دهد.

ج) ايجاد ضريب مطلوبيت بيشتر و جلب رضايت مراجعين و ميهمانان  هتل­ها ، بيمارستان­ها ، و مجموعه ­هاي تجاري، يكي از مهمترين پارامترهاي قابل توجه براي سازندگان اينگونه ساختمان­ها ، مي­باشد لذا با كنترل دقيق و برنامه ريزي شده عملكرد تاسيسات اين قبيل مجموعه­ ها ميتوان به بالاترين سطح بازدهي در اين زمينه دست پيدا نمود و همچنين بخشي از معايب و يا نواقص نا خواسته پيش آمده در طراحي تاسيسات و  بهره ­برداري از آنها را به كمك اجراي BMS  تا حد قابل توجيهي برطرف نمود.

      يكي ديگر از مزاياي هوشمند­سازي ساختمان پيشگيري از آسيب­هاي جدي به تجهيزات تاسيساتي به كمك مانيتورينگ عملكرد آنها با دريافت فوري اخطارهاي عملياتي از مشكلات بوجود آمده در بخش­هاي مختلف مي­باشد و امكان مديريت آمارها و گزارش گيري­هاي هوشمند از سيستم نيز در هر لحظه وجود خواهد داشت.

     با اجراي IBMS و تعريف سناريوي مديريت بحران­هايي همچون آتش سوزي، زلزله و .. براي ساختمان مي­توان خسارت­هاي ناشي از وقوع اين حوادث را به طور جدي كاهش داد.

    كاهش چشمگير مصرف انرژي و كنترل صحيح  و كارآمد تجهيزات روشنايي، تاسيسات سرمايشي و گرمايشي و ساير تجهيزات ساختمان مطابق با شرايط زمان، دما و نور محيط و همچنين حضور افراد در مكانهاي مختلف.

     تعريف سناريوي آبرساني و تنظيم فشار پمپ­هاي مربوطه جهت كاربري­ سيستم­هاي سرمايشي و گرمايشي، مصارف خانگي، فضاي سبز و اطفاي حريق با توجه به جدول زمانبندي مصرف.

      كنترلينگ كامل فضاها و مكانها با طراحي، تامين و اجراي سيتسم امنيتي شامل، دوربين­هاي مداربسته و  تجهيزات كنترل دسترسي و همچنين رديابي اشياء.

    مديريت پاركينگ با قابليت نمايش آنلاين تعداد فضاي خالي و راهنمايي مراجعين هنگام ورود و يا خروج (PGS).

اميد است دست در دست هم با عزمي راسخ و تلاشي مضاعف و بهره­ مندي از نيروهاي متخصص داخلي و دانش بومي بار برگرفتن از دانش  شركت­هاي معتبر بين اللملي جهت ارتقاء تكنولوژي صنعت ساختمان در كشور قدمي موثر برداشته و در راستاي حفظ و صيانت از منابع انرژي اين مرز و بوم اهتمام ويژه بورزيم.